Кирил и Методи и Братму хъ...хъ...

Go down

Кирил и Методи и Братму хъ...хъ...

Писане by Протостратор on 17th Май 2007, 5:29 am

Първо искам да поздравя всички с празника на първоучителите Кирил и Методий - 24 май... За тях двамата може да се говори много, но едно е ясно - каквото и да се каже едва ли ще е достатъчно...
Благодарение на тях нашият език е тъй звучен и тъй красив... Благодарение на тези двама святи хора, моят материал достига до вас.. Мисля че им дължим едно голямо Благодаря!!!
А сега напред...
В този материал е усмяна простотията на българина.. Българи сме - вярно е!Но всеки народ и всеки човек имат своите недостатъци, а най-лесно за околните е да ги "изнамират" у всеки и постоянно да му ги натякват..."Лесно е да усмиваш другия, но е трудно да усмиваш себе си" са казали хората .. И по принцип са много прави!!Но ето на! Май не било толкова трудно? В следващите няколко реда ще се изясни и тая мистерия...
И така една вечер,натоварен със задачата да пиша нещо смислено за Кирил и Методий и вдъхновен от нашенски хумор писан преди 30тина години, с все още непопарен ентусиазъм, седнах и написах следущите редове...

24 Май...В махалата се събират всички мъже да отпразнуват деня на светите братя Кирил и Методий (т.е събрали са се да пийнат по чашка-две , а после по килце и да се приберат пияни като копачи, както се казва). Най-младия от групата решава тази година да изнася реч пред своите приятели...
-Тъй ... Тишина моля.... Тишина казах!!!Ако дойда ей!!! А тъй... Така .... Мара ба пияници! Шегувам се бе, бай Минчо стой бе къде тръгна сега... Хай върни се на мястото си..
А така ... Браво на теб! Та да си дойдем на думата - здравейте скъпи съграждани ... Днес сме се събрали да почетем паметта на двама души които много са допринесли за нашия народ, че и за някои други ...
- Ха! Че откриха ли кой е направил ракията бе?
- Абе Гоше, абе Гоше... Пияндурник такъв.. Я тихо да си довършва таковата... А.. Т'ва бе! Речта да кажа бе ей... Не ме оставяте да се изкажа бе... Докъде бях стигнал... А да бе верно ... Днес сме се събрали да почетем паметта на двама велики...
А? Бай Евлоги к'во викаш? Дали ще пием? Еми не няма да пием ! Веднъж няма да пием пък. Хай да видим к'во ще стане... Абе къде тръгна бе човек! Я си седни на мястото!
- Ама ша пием ли ?
- Ша пием ама по-късно... Седни си сега..
- Е т'ва беше думата! Сядам си...
- Та така .. Днес ще почетем паметта на Кирил и Методий... Бай Евлоги ти като ветеран ще ни кажеш ли кои са Кирил и Методий .. Знаеш ли кои са?
- Е па как няма да знам беее ! Е ги е там гумаджиите на края на
улицата...
- Абе ти луд ли си бе човек.. Не тия Кирил и Методий бе...
Аз ти говоря за ония дето написаха азбуката бе... Абе мама ви и пияниците еей.. Само гроздовата ви е в главата... Само спиртомери и захаромери плуват в тия тенджери ....
Та днес сме се събрали да почетем паметта на тези велики хора, дали ни азбуката, чрез която аз сега ви наливам култура в главата проста...
- АА! Кога умряли гумаджиите бе?!
- Ей го и тоя глухия.... Абе ей вие ще ме уморите бе... Я да му каже някой на тоя че гумаджиите са си наред и че за други хора става въпрос!!! Абе к'во ли се занимавам с вас и аз.... Вие освен да пиете друго не знаете... Сигурно и едно дете знае и може повече от вас...
Яяя... Иванчо , Иванчо ела тука моето момче! Ела ела.. Не питай старило, питай патило .. Иванчо как си бе моето момче? Я ми кажи ти кой клас стана?
- Първи...
- Първи... Браво на теб! Ти си голям мъж вече бе! Я сега ще им кажеш ли на тия дядовци тука нещо...
- Кой е дядо бе!!!
- Хай тихо пък ти бе...
- Иванчо , ти като си първи клас, я ми кажи знаеш ли азбуката?
- знам я!
- А знаеш ли кой я е написал?
- Знам! Братята Кирил и Методий
- А браво!! Да... Ти знаеш, ама ако питаш дядо ти Евлоги , може и гумаджиите да са я написали... А ти нещо за двамата братя Кирил и Методий знаеш ли?
- Ами ... Знам че Кирил не е бил единствен в семейството, имал е много братя и сестри, но е бил най-умния от всички! Като пораснал го учили най-добри учители и след време той написал славянската азбука,а брат му Методий му е помогнал тя да стигне до всеки един славянин...
- А така... Браво Иванчо, браво!! Вижте го малкия колко знае,а ? Колко е умен, а не като вас пияници мръсни ... Вие знаете само кога да варите ракията... И по нея пак се ориентирате и за времето дори.. Ето на - оня ден питам бай Кольо колко е часа, а той ми отвръща "ее ракиено време е!" ..
- Ами че к'во да ти кажа бе! Ракиено време си беше!!!
- Тихо бе човек , тихо бе .... Лелее.... Я Иванчо кажи ми още нещо знаеш ли за братята първоучители? Знаеш ли какъв ден е днес?
- Ами само знам че са написали азбуката и са светци и на 24 май е техният празник... Друго не знам...
(в това време се вижда как всички по двама, по трима се изнасят малко, по малко)
- Алооо къде отивате бе? Защо се изнасяте така като мишки ..?
- Ами ти нали си намери компания - малкия професор.. Ай халал да ти е...
- Ехх тия хора бе... Прости , прости... Ама старо куче на нов номер немож го научи.. Айде Иванчо ела да те черпя една лимонада...

малко но от сърце... хай със здраве....

Император
Император

Male
Брой мнения : 657
Местожителство : Асеновград
Принадлежност към Силата : Сит
Професия : Да спъ на някоя спирка
Registration date : 08.05.2007

Character sheet
Раса: Human
Клас: Dark Jedi

Вижте профила на потребителя http://balkanite.highbb.com/

Върнете се в началото Go down

Re: Кирил и Методи и Братму хъ...хъ...

Писане by Nakir on 17th Май 2007, 1:11 pm

Tears Of Rage написа:Днес сме се събрали да почетем паметта на двама души които много са допринесли за нашия народ, че и за някои други ...
- Ха! Че откриха ли кой е направил ракията бе?
lol! lol! lol! lol!
Тва беше много яко!
Nakir
Sith Minion
Sith Minion

Male
Брой мнения : 140
Местожителство : Корибан
Принадлежност към Силата : Сит
Registration date : 15.05.2007

Character sheet
Раса: Zabbrack